درباره ما

مجموعه کودک پرچین

مجموعه کودک پرچین، مجموعه‌ای با رویکرد انسان‌گرا در طبیعت است که با فضای باز 2000 متری در منطقه اوین تهران، بستری غنی برای رشد کودکان فراهم کرده است. در پرچین قصد داریم تا با فراهم کردن بستر فعالیت‌های مختلف، کودکان را در روند آشنایی با علایق و توانمندی‌های‌شان همراهی کنیم.

پرچین در زمینه‌های زیر به کودکان خدمت رسانی می‌کند:

 • مهدکودک(رده سنی 3 تا 7 سال)
 • دوره پیش مهد ریشه(3 سال به بالا)
 • کارگاه‌های مادر و کودک (7 ماهگی تا 3 سال و 4 ماهگی)
 • پیش دبستانی 1 و 2
 • بازی آزاد مزرعه (1.5 تا 8 سال)

ما، در پرچین، معتقدیم دوره کودکی، مهم‌ترین دوره زندگی هر انسانی است چرا که با اولین تجربه‌ها  و مواجهه کودک با دنیای بیرون، نحوه نگاه او به زندگی پایه گذاری می‌شود.

پرچین کودکان را انسان‌های کاملی می‌بیند که خود انگیزه یادگیری دارند. کودکان در ارتباط با یکدیگر و در پروسه بازی های آزادانه و سرخوشانه، در حال یادگیری هستند و نیازی به آموزش مستقیم ندارند. حتی می‌توان گفت که آموزش مستقیم فرصت بازی و یادگیری عمیق را نیز از کودکان می‌گیرد.

پرچین فردیت کودکان را امر مهمی در نظر می‌گیرد و با هر کودک متناسب با ویژگی‌های خاص خود رفتار می‌کند. هر کدام از کودکان استعداد و علایق متفاوتی دارند که ممکن است در سال‌های ابتدای کودکی به آن‌ها آگاه نباشد.


بخش‌ها و فعالیت‌های مختلف پرچین

ما در پرچین به داشتن بستر تفکیک شده مناسب برای فعالیت‌های مختلف تاکید داریم و معتقدیم یک مسولیت بزرگ در قبال یادگیری کودکان، فراهم کردن بستر یادگیری است.

پرچین با در نظر گرفتن نیازهای رشدی و علایق کودکان، مکان‌های مختلفی را برای کودکان طراحی و اجرا کرده است. بازی و طبیعت دو رکن اصلی مهدکودک بزرگ پرچین است.

فضای مجموعه پرچین، شامل مزرعه (محل شن بازی، کلبه درختی، شبکه طنابی، بخش حیوانات اهلی و ….)، فضای کارگاهی تفکیک شده برای فعالیت‌های مختلف(کتاب خوانی، سفالگری، نقاشی و …) است. هم‌چنین در فضای داخلی، بخش مجزا برای استراحت کودکان و سالن غذاخوری نیز در نظر گرفته شده است.


کادر آموزشی و اجرایی پرچین

تسهیلگران دوره دیده و با تجربه مجموعه پرچین پس از گذراندن دوره‌های تخصصی، با کودکان همراه می‌شوند. تسهیلگران در زمان فعالیت کودکان به فضای یادگیری کمک می‌کنند و ارتباط کودک با محیط و هم‌سالان را تسهیل می‌کنند. در واقع تسهیلگران، بزرگسالان فضای کودک هستند و کنار کودکان تجربه می‌کنند و یاد می‌گیرند.

هم‌چنین، در پرچین، روانشناس مجموعه مشاهده‌گر و تحلیل‌گر فعالیت کودکان در حین فعالیت‌های مختلف است.

در بخش کارگاهی مهدکودک پرچین، از مربیان و متخصصان حوزه‌های مختلف (نقاشی، سفالگری، نمایش خلاق و … ) دعوت کرده‌ایم تا کودکان‌مان در بستری مناسب، تجربه‌ای غنی از فعالیت‌های مختلف را به دست آورند.


رویکرد آموزشی پرچین

مهدکودک پرچین با رویکرد آموزشی ” یادگیری آزاد” یک مهدکودک انسان‌گرا محسوب می‌شود.

رویکردهای انسانگرا مدتی است جایگزین رویکردهای رفتارگرا شده‌اند و با نتیجه مطلوبی که از خود به جا گذاشته است، بیش از پیش در مراکز آموزشی در حال گسترش اند.

رویکرد انسانگرا مهد کودک

ویژگی رویکردهای آموزشی انسان گرا

 • در رویکرد انسان‌گرا، بر خلاف رویکرد رفتارگرا، انگیزه‌های درونی موثرتر از انگیزه‌های بیرونی برای رفتارها و فعالیت‌های کودک شناخته می‌شوند.
 • در رویکردهای انسان‌گرا، کودکان حق انتخاب دارند.
 • در این رویکرد، تنبیه و تشویق وجود ندارد و کودکان با پیامد کار خود مواجه می‌شوند که  این ویژگی مسئولیت پذیری را به خوبی در کودکان تقویت می‌کند.

ویژگی‌های رویکرد یادگیری آزاد

“یادگیری آزاد” مانند مونته سوری و رجیو امیلیا یکی از مدل‌های رویکرد انسانگراست.

رویکرد یادگیری آزاد بر اساس ویژگی‌های زیستی میلیون ساله انسان و نیازهای او در دنیای امروز طراحی شده است.

در دنیای جدید، کودکان کمترین ارتباط را با طبیعت دارند و رویکرد یادگیری آزاد تلاش می‌کند تا کودکان آزادانه در فضایی طبیعی کودکی کنند.

بر اساس گفته‌های دکتر رات ویلسون و دکتر پیتر گری، پژوهشگران حوزه یادگیری، نیازهای زیستی انسان و ارتباط او با طبیعت نادیده گرفته شده است.

رویکرد یادگیری آزاد چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • در رویکرد یادگیری آزاد کودکان موجوداتی خود یاگیرنده در نظر گرفته می‌شوند. کودکان خودشان انگیزه یادگیری دارند و با کنجکاوی‌های خود در پی سوالات ذهنی خود بر می‌آیند و از طریق ارتباط با محیط اطراف به شناخت از خود و مهارت‌های مختلف خود میپردازند.
 • بازی آزادانه اصل جدایی ناپذیر رویکرد یادگیری آزاد است که فعالیت کودکان از پیش ساختاریافته و از پیش تعیین شده نیست و کودکان آزادانه فضای  فعالیت‌ها  و بازی‌هایشان را انتخاب می‌کنند.
 • در یادگیری آزاد، محیط و فضای بازی کودکان نقش کلیدی و تاثیرگذاری دارد.
 • طبیعت فضایی است که بهترین ویژگی‌ها را متناسب با رشد مهارت‌های مختلف کودکان (مهارت‌های شناختی، حرکتی،اجتماعی، عاطفی و …) دارد.
 • در این رویکرد بستر فعالیت‌های مختلف برای کودکان فراهم می‌شود تا کودکان بنابر علاقه و کنجکاوی خود، فضای بازی خود را با امکانات مختلفی که برایش فراهم شده‌است جلو ببرند.
مربی و تسهیلگر کودک

تسهیلگران در رویکرد یادگیری آزاد چه نقشی دارند؟

تسهیلگران، بزرگسالان فضای کودکان هستند که به فضای یادگیری کمک می‌کنند و ارتباط کودک با محیط و همسالانش  را تسهیل می‌کنند.

وظایف تسهیلگران:

 • فراهم کردن بستری غنی در جهت یادگیری برای ایجاد حسن کنجکاوی و پرسشگری
 • مراقبت از امنیت کودکان
 • آسان کردن فضای ارتباطی کودکان با هم
 • آسان کردن ارتباط کودکان با محیط
 • تسهیل پروسه یادگیری با زنده نگه داشتن سوالات کودکان
 • مشاهده کودکان به منظور گزارش نویسی
 • مشاهده دقیق کودکان حین بازی جهت انتخاب بهترین کنش برای تسهیلگری
 • گزارش نویسی از مشاهدات دقیق از فرایند بازی کودکان

رویکرد پرچین در اجرای یادگیری آزاد

پرچین در راستای اجرای رویکرد یادگیری آزاد، فضایی را برای کودکان فراهم کرده است تا بتوانند 5 ساعت از زمان حضور در مهد کودک را صرف بازی آزاد در فضای هزار متری طبیعی ( مزرعه پرچین) نمایند.

مزرعه پرچین از سایت‌های مختلفی تشکیل شده است که طبق نظریه دکتر رات ویلسون برای انواع مختلف بازی (فضای بازی آرام و سکون، بازی حرکتی، بازی وانمودی، بازی حسی و …) و فعالیت ها مناسب‌سازی شده است.

خروجی رویکرد یادگیری آزاد

مهدکودک پرچین، با 5 سال تجربه اجرای رویکرد یادگیری آزاد و به پشتوانه سال‌ها تحقیقات پژوهشگران حوزه یادگیری، مهارت‌های موثری را در کودکان تقویت می‌کند:

 • مهارت‌های شناختی ( خلاقیت، حل مسئله، درک محیط، تفکر انتقادی، شمارش، تفکیک )
 • مهارت های ارتباطی- اجتماعی ( گفتگوی بدون خشونت، همدلی، درک متقابل، مهارت دوست‌یابی، روحیه مطالبه‌گری، مسئولیت‌پذیری)
 • مهارت‌های حرکتی ( حرکات ریز و درشت حرکتی، تعادل، هماهنگی عصب و عضله)
 • مهارت‌های عاطفی ( شناخت احساسات، شناخت نیازها، شناخت بدن، مهارت خودیاری مثل آداب دستشویی رفتن، مهارت کفش و لباس پوشیدن، غذا خوردن و خود تنظیمی)
تفکر نقاد و خلاقانه در کودکان فعالیت های شناختی

راه‌‌های ارتباط با ما

بخش مهدکودک و پیش دبستانی

برای ارتباط با این بخش، می‌توانید با یکی از شماره‌های 22405100  و  یا 09022240057 تماس بگیرید.

بخش کارگاه‌های مادر و کودک

برای ارتباط با بخش مادر و کودک پرچین، می‌توانید با شماره‌ 09025029742 تماس گرفته و یا از طریق واتس‌اپ در ارتباط باشید.


آدرس مجموعه

ابتدای خیابان اوین(شهید کچویی)، خیابان دشت بهشت، رو به روی ورزشگاه شهدای اوین، پلاک 37